uk
Free
Read

Світогляд українського народу. Ескіз української міфології

Унікальна праця класика української літератури Івана Нечуя-Левицького вийшла друком вперше 1876 р.

У доступній науково-популярній формі письменник викладає свій досвід осягнення світогляду рідної нації, співвідношення в ньому народних традицій, віри, науки, філософії, історії.

У розповідях постають зримі образи героїв української міфології, а також самі легенди про створення світу, мирове дерево дуб, створення людей.

Соковита мова, картини народного життя роблять прочитання цього забороненого і забутого твору відкриттям цілого неповторного самобутнього світу наших пращурів.
more
Impression
Add to shelf
Already read
129 printed pages
Безкоштовно

QuotesAll

основі давнього українського поганства був людський егоїзм.
українських міфів; колядки й щедрівки
Танці, співи й грання княжати Івана ще більше підпирають думку, що він міфічний образ.
піснях служить символом краси й світла; терен, терновий вогонь грає велику роль в українській міфології, як знак блискавки або проміння сонця і мав таку саму роль і в індуській міфології. У Ведах розказується про бога Індру, що він раз перекинувся соколом і хотів украсти з хмар небесний напій. Сторож того напою погнався за ним і вистрелив у нього; з сокола впало на землю оббите перо і пазур, а з них на дереві поросли тернові колючки. Щире золото, котрим укрите зверху соколине гніздо, служить символом світла або сонця. Сам сокіл, котрий має своє позолочене гніздо зверху мирового дерева, — то образ світлого божества, давнього громовика Індри. З варіантів колядок можна пересвідчитись, що два голуби не прості птиці. В одній колядці говориться, що два голубочки знялись, полетіли, крилечками всі степи вкрили, голосами увесь світ звеселили й ліси заглушили і самі вони кажуть, що вони не прості голуби, а два янголи. [117] В одній колядці просто #60;125> говориться, що в церкві перед богородицею зацвіла рожа, а з тієї рожі «пташок виникає; не є то пташок, лем сам милий Господь». [118] На дереві, аналогічному з мировим дубом, по одній колядці, висить колиска, а в колисці лежить боже дитя, а в одному варіанті на такому дереві висить колиска з дитиною, котру колише мати і забавляє його яблучком. Те дитя горде; воно грає в каті і гарно співає. Разом з дитиною на тому самому дереві сидить сокіл. [119] Прилетіли орли, взяли боже дитя і понесли на небеса. [120] В колядках часто трапляється, що птиці будують навіть давню церкву з трьома віконцями і вербами, котра служить емблемою світу. З цього всього ми бачимо, що міфічні птиці, два голуби і сивий соколонько — то світлі божества огню, блискавки й грому або сонця, котрі живуть на самому високому небі, зверху мирового дерева, поверх небесних хмар, в небесному просторі. Ті міфічні голуби сотворили світ: вони оснували небо з сонцем, місяцем і зорями з синього або золотого камінця, а землю з дрібного піску. Синій і золотий колір у міфології служать метафорами світла, а дороге каміння назначує зорі, з котрих ллється світло, як з алмазів. Із цього ми бачимо, що головні елементи, з котрих світле божество оснувало мир, було світло і твердий елемент, а мирове дерево, на котрому сиділи голуби, як символ небесної води, показує ще на третій початковий елемент, з котрого сотворився мир — на воду. #60;126> Мотивом для такого міфу про сотворіння світу певно була громова й дощова літня хмара, поверх котрої то сяє сонце, як золоте й огнисте гніздо міфічного сокола, то блищить блискавка, з котрої капає на землю жемчужна роса-дощ. І все те дає життя природі, розбуджує її од мертвого сну після зими і викликає до невтомного руху, на вічно нове життя.

On the bookshelvesAll

Mariana Ko

Legends, myphs and stories

politradedyachenko

Українська книга

Related booksAll

Related booksAll

Ivan Nechuj-Levyc'kyj

Микола Джеря

Ivan Nechuj-Levyc'kyj

Дві московки

Ivan Nechuj-Levyc'kyj

Старо-світські батюшки та матушки

Ivan Nechuj-Levyc'kyj

Князь Єремія Вишневецький

Ivan Nechuj-Levyc'kyj, Київський державний інститут декоративно-прикладного мистецтва
Ди­плом­ний про­ект

Ivan Nechuj-Levyc'kyj, Київський державний інститут декоративно-прикладного мистецтва

Дипломний проект

Ivan Nechuj-Levyc'kyj

Українські гетьмани Бруховецький та Тетеря

Ivan Nechuj-Levyc'kyj

тест

Don’t give a book.
Give a library.
fb2epubzip
Drag & drop your files (not more than 5 at once)