Світогляд українського народу. Ескіз української міфології, Іван Нечуй-Левицький
uk
Free
Read

Світогляд українського народу. Ескіз української міфології

Унікальна праця класика української літератури Івана Нечуя-Левицького вийшла друком вперше 1876 р.

У доступній науково-популярній формі письменник викладає свій досвід осягнення світогляду рідної нації, співвідношення в ньому народних традицій, віри, науки, філософії, історії.

У розповідях постають зримі образи героїв української міфології, а також самі легенди про створення світу, мирове дерево дуб, створення людей.

Соковита мова, картини народного життя роблять прочитання цього забороненого і забутого твору відкриттям цілого неповторного самобутнього світу наших пращурів.
more
Impression
Add to shelf
Already read
129 printed pages
Безкоштовно

Related booksAll

One fee. Stacks of books

You don’t just buy a book, you buy an entire library… for the same price!

Always have something to read

Friends, editors, and experts can help you find new and interesting books.

Read whenever, wherever

Your phone is always with you, so your books are too – even when you’re offline.

Bookmate – an app that makes you want to read

QuotesAll

основі давнього українського поганства був людський егоїзм.
українських міфів; колядки й щедрівки
Танці, співи й грання княжати Івана ще більше підпирають думку, що він міфічний образ.
піснях служить символом краси й світла; терен, терновий вогонь грає велику роль в українській міфології, як знак блискавки або проміння сонця і мав таку саму роль і в індуській міфології. У Ведах розказується про бога Індру, що він раз перекинувся соколом і хотів украсти з хмар небесний напій. Сторож того напою погнався за ним і вистрелив у нього; з сокола впало на землю оббите перо і пазур, а з них на дереві поросли тернові колючки. Щире золото, котрим укрите зверху соколине гніздо, служить символом світла або сонця. Сам сокіл, котрий має своє позолочене гніздо зверху мирового дерева, — то образ світлого божества, давнього громовика Індри. З варіантів колядок можна пересвідчитись, що два голуби не прості птиці. В одній колядці говориться, що два голубочки знялись, полетіли, крилечками всі степи вкрили, голосами увесь світ звеселили й ліси заглушили і самі вони кажуть, що вони не прості голуби, а два янголи. [117] В одній колядці просто #60;125> говориться, що в церкві перед богородицею зацвіла рожа, а з тієї рожі «пташок виникає; не є то пташок, лем сам милий Господь». [118] На дереві, аналогічному з мировим дубом, по одній колядці, висить колиска, а в колисці лежить боже дитя, а в одному варіанті на такому дереві висить колиска з дитиною, котру колише мати і забавляє його яблучком. Те дитя горде; воно грає в каті і гарно співає. Разом з дитиною на тому самому дереві сидить сокіл. [119] Прилетіли орли, взяли боже дитя і понесли на небеса. [120] В колядках часто трапляється, що птиці будують навіть давню церкву з трьома віконцями і вербами, котра служить емблемою світу. З цього всього ми бачимо, що міфічні птиці, два голуби і сивий соколонько — то світлі божества огню, блискавки й грому або сонця, котрі живуть на самому високому небі, зверху мирового дерева, поверх небесних хмар, в небесному просторі. Ті міфічні голуби сотворили світ: вони оснували небо з сонцем, місяцем і зорями з синього або золотого камінця, а землю з дрібного піску. Синій і золотий колір у міфології служать метафорами світла, а дороге каміння назначує зорі, з котрих ллється світло, як з алмазів. Із цього ми бачимо, що головні елементи, з котрих світле божество оснувало мир, було світло і твердий елемент, а мирове дерево, на котрому сиділи голуби, як символ небесної води, показує ще на третій початковий елемент, з котрого сотворився мир — на воду. #60;126> Мотивом для такого міфу про сотворіння світу певно була громова й дощова літня хмара, поверх котрої то сяє сонце, як золоте й огнисте гніздо міфічного сокола, то блищить блискавка, з котрої капає на землю жемчужна роса-дощ. І все те дає життя природі, розбуджує її од мертвого сну після зими і викликає до невтомного руху, на вічно нове життя.

Related booksAll

Микола Джеря, Іван Нечуй-Левицький
Іван Нечуй-Левицький
Микола Джеря
Гетьман Іван Виговський, Іван Нечуй-Левицький
Іван Нечуй-Левицький
Гетьман Іван Виговський
Князь Єремія Вишневецький, Іван Нечуй-Левицький
Іван Нечуй-Левицький
Князь Єремія Вишневецький
Хмари, Іван Нечуй-Левицький
Іван Нечуй-Левицький
Хмари
Ніч на Дніпрі, Іван Нечуй-Левицький
Іван Нечуй-Левицький
Ніч на Дніпрі
Гастроли, Іван Нечуй-Левицький
Іван Нечуй-Левицький
Гастроли
Біда бабі Палажці Солов'їсі, Іван Нечуй-Левицький
Іван Нечуй-Левицький
Біда бабі Палажці Солов'їсі
fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)