Yürümek, Henry David Thoreau
tr
Books
Henry David Thoreau

Yürümek

Xuraman Memmedova
Xuraman Memmedovahas quotedlast year
Yaşam yabanıllıkla uyumludur. En canlı olan şey en yabani olandır. Henüz insana boyun eğdirilmemiş olanın varlığı insanı ferahlatır. Sürekli ilerleyen ve hiç soluklanmadan çalışan, hızla büyüyen ve hayattan beklentileri sınırsız olan kişi, kendini daima yeni bir ülkede ya da yabanda, etrafı yaşamın hammaddeleriyle sarılmış durumda bulacaktır. İlkel orman ağaçlarının yere düşen dallarının üzerine tırmanacaktır.
Xuraman Memmedova
Xuraman Memmedovahas quotedlast year
Neden bazen hangi yöne doğru yürüyeceğimize karar vermekte zorlanırız? Bence Doğa kendimizi şuursuzca ona teslim ettiğimiz takdirde bize doğru yönü gösterecek belli belirsiz bir manyetizmaya sahiptir. Hangi yöne yürüdüğümüz bizim için önemsiz değildir. Doğru bir yol vardır; ama gaflet ve aptallık nedeniyle yanlış yola sapmaya son derece meyilliyizdir. Gerçek dünyada hiç çıkmamış olduğumuz ve içsel ve ideal dünyamızda çıkmayı çok sevdiğimiz o yolu sembolize eden bu yürüyüşe çıkmak isteriz ve elbette bazen yönümüzü seçmekte zorlanırız. Çünkü bu yol zihnimizde henüz tam olarak belirmemiştir
Xuraman Memmedova
Xuraman Memmedovahas quotedlast year
Doğa sadece göğe bakan, insanların kafasının üzerinde ve onların gözünden uzak ilk minik çiçekten başlayarak bunu yapar. Sadece çayırda ayaklarımızın altındaki çiçekleri görüyoruz. Çam ağaçları yüzyıllardır her yaz, ormanın en üst dallarında narin çiçekler açıyorlarmış; Doğa’nın beyaz çocuklarının olduğu gibi kızıl çocuklarının da başının üzerinde. Ama bunları görmüş bir çiftçi ya da avcı nadirdir.
Xuraman Memmedova
Xuraman Memmedovahas quotedlast year
Doğa öyle engin ve evrensel bir kişiliktir ki henüz hiçbir çehresini bize göstermemiştir.
Xuraman Memmedova
Xuraman Memmedovahas quotedlast year
Neredeyse herkes topluma karşı, ama pek az insan Doğa’ya karşı güçlü bir çekim hisseder. İnsanların Doğa’ya yönelik tepkileri, sanatlarına rağmen, bana genellikle hayvanlardan daha aşağı görünür. İlişkileri hayvanlarınki gibi güzel değildir. Peyzajın güzelliğini ne kadar az takdir ediyoruz! Yunanlıların dünyaya Güzellik ya da Düzen adını verdiklerini duyar, ama bunun nedenini pek de anlamayız ve bunun en iyi ihtimalle ilginç bir filolojik bilgi olduğunu düşünürüz.
Xuraman Memmedova
Xuraman Memmedovahas quotedlast year
Ulaşabileceğim en yüksek şey Bilgi değil Zeka’ya duyulan Sevgidir.
Xuraman Memmedova
Xuraman Memmedovahas quotedlast year
bezelyeleri değil.

Kısacası, iyi olan her şey yabani ve özgürdür. İster bir çalgı ister bir insan sesiyle üretilmiş olsun, bir müzik parçası örneğin bir yaz gecesi bir borazan sesi diyelim yermek anlamında söylemiyorum, yabaniliği ile bana ormandaki vahşi hayvanların çıkardığı sesleri hatırlatır. Yabaniliklerini ancak bu kadar anlayabiliyorum. Bana arkadaş ve komşu olarak ehli değil yabani insanlar verin. Bir vahşinin yabaniliği, iyi insanları ve aşıkları buluşturan hayranlık uyandırıcı yabaniliğin zayıf bir simgesinden başka bir şey değildir. Evcil hayvanların doğal haklarını tekrar talep edişlerini; komşumun ineğinin her bahar başında merasından kaçıp büyük bir cesaretle, eriyen karların coşturduğu ve genişliği 130 ila 150 metreyi bulan soğuk ve gri nehri yüzerek geçişi gibi orijinal yabani alışkanlıklarını ve güçlerini tamamen kaybetmediklerine dair herhangi bir ipucunu görmeyi bile çok seviyorum. İşte bu Mississippi’yi geçen bufalodur. Bu hareket sürünün gözümdeki zaten var olan itibarını arttırır. Yeryüzünün karnında yatan tohumlar gibi, içgüdü tohumları da inek ve atların kalın derileri altında sonsuza kadar kalır.
Xuraman Memmedova
Xuraman Memmedovahas quotedlast year
Şu anda gerçek isimlerimiz takma isimlerdir. Kendine özgü enerjisinden dolayı arkadaşlarının “Buster” diye seslendikleri bir oğlan tanıyordum ve haklı olarak bu isim vaftiz isminin önüne geçmişti. Bazı gezginler Kızılderililere doğuştan bir isim verilmediğini, bu ismin sonradan kazanıldığını ve bu ismin kişinin şanı olduğunu anlatıyorlar. Bazı kabilelerde her kahramanlık gösterisi ile kişi yeni bir isim ediniyor. Ne ismini ne de şanını kendisi kazanmamış bir adamın sadece kolaylık için bir isim taşıması acınacak bir durum.
Xuraman Memmedova
Xuraman Memmedovahas quotedlast year
Gerçek anlamda iyi bir kitap Batı bozkırlarında ya da Doğu’nun vahşi ormanlarında keşfedilmiş bir çiçek kadar doğal, o kadar beklenmedik ve esrarengiz şekilde güzel ve mükemmeldir. Deha, ırkımızın ocağında yakılmış ve daha gün ışımadan sönüp giden bir mum değil, şimşek çakması gibi karanlığı görünür yapan ve belki de bilginin tapınağını yıkabilecek bir ışıktır.
Xuraman Memmedova
Xuraman Memmedovahas quotedlast year
Edebiyatta bizi çeken tek şey yabandır. Sıkıcılık evcilliğin diğer adıdır. Bize zevk veren şey Hamlet ve İlyada’daki, ve tüm kutsal yazıtlar ve mitolojilerdeki, okulda öğrenilmeyen vahşi, özgür ve yaban düşüncedir.
Xuraman Memmedova
Xuraman Memmedovahas quotedlast year
Tüm umutları bırak ve öyle gir”,
Xuraman Memmedova
Xuraman Memmedovahas quotedlast year
Ben Jonson şöyle haykırıyor:

“Güzel olan iyi olana ne kadar da yakın!”

Ben ise şöyle diyorum:

“YABANİ olan iyi olana ne kadar da yakın!”
Xuraman Memmedova
Xuraman Memmedovahas quotedlast year
İmparatorluğun çocukları ise kurtlar tarafından emzirilmedikleri için kuzey ormanlarının kurtlar tarafından emzirilmiş çocukları tarafından fethedilmiş ve yerlerinden edilmişlerdir.
Xuraman Memmedova
Xuraman Memmedovahas quotedlast year
Atalarımız vahşiydiler. Romulus ve Remus’un bir kurt tarafından emzirilmesi hikayesi anlamsız bir fabl değildir. Bütün şanlı devletlerinin kurucuları besin ve güçlerini benzer bir yabani kaynaktan edinmiştir.
Xuraman Memmedova
Xuraman Memmedovahas quotedlast year
Bize söylenene göre Doğu Hindistan’daki Singapur kentinin merkezine üç kilometre mesafede her yıl birkaç kişi kaplanlar tarafından yakalanmaktayken Kuzey Amerika’nın neredeyse her yerinde, yolcular yabani canavarlardan korkmadan gece ormanda yatabilmektedir.

Bunlar cesaret verici beyanlardır. Burada ay Avrupa’dakinden daha büyük görünüyorsa herhalde güneş de daha büyük görünüyordur. Amerika semaları çok daha yüksek ve yıldızlar daha parlak görünüyorsa sanırım bu, buradaki insanların felsefe, şiir ve din alanlarında bir gün erişebileceği seviyeyi sembolize etmektedir. Açıklamak gerekirse, belki de, Amerikan zihninin manevi semaları da aynı derece yüksek ve orada parlayan işaretler de o derece parlak görünüyorlardır. Çünkü bence iklimin insan üzerinde bu tür bir etkisi vardır; dağ havasında ruhu besleyen ve ilham veren bir şeyler olması gibi. Bu etkiler altında insan hem entelektüel hem de fiziksel olarak daha üstün bir mükemmelliğe ulaşmaz mı? Ya da insanın ömründe kaç sisli gün yaşadığı önemsiz midir? Sanıyorum düşüncelerimiz gökyüzümüz gibi daha net, daha taze ve daha havai, bizler daha yaratıcı olacağız anlayışımız ovalarımız gibi daha kapsamlı ve geniş aklımız gök gürültümüz ve şimşeklerimiz, ırmaklarımız ve dağlarımız ve ormanlarımız gibi daha büyük ölçekli ve kalplerimiz iç denizlerimiz ile aynı büyüklük, derinlik ve görkemde olacaktır. Belki de yolcular yüzümüze baktıklarında ne olduğunu bilemedikleri bir şey, laeta ve glabra, neşeli ve dingin, bir şey görecektir. Yoksa dünya neden dönüyor, neden Amerika keşfedildi ki?
Xuraman Memmedova
Xuraman Memmedovahas quotedlast year
Bitkinin hayvan için yaratılmış olması, bitkiler aleminin hayvanlar alemi için yaratılmış olması gibi, Amerika da Eski Dünya insanı için yaratılmıştır... Eski Dünya insanı yola koyulur. Asya’nın dağlık arazilerinden çıkıp duraklaya duraklaya Avrupa’ya doğru iner.

Her adımında bir öncekinden daha üstün yeni bir medeniyete, daha büyük bir kalkınma gücüne sahip olur. Atlas Okyanusu’na vardığında bilinmezlerle dolu, sınırlarını bilmediği bu okyanusun kıyısında durur ve bir süre eski ayak izlerinin üstünden geçer.
Xuraman Memmedova
Xuraman Memmedovahas quotedlast year
Tanık olduğum her günbatımı bana, güneşin gidebildiği kadar uzak ve güzel bir Batı’ya gitme isteği verir. Güneş her gün batıya doğru göç eder gibi görünür ve bizi de kendisini takip etmemiz için baştan çıkarır. Uluslarımızın takip ettiği Büyük Batılı Önder odur. Gece boyunca, her ne kadar buhardan ibaret olsalar da, en son onun ışınlarıyla varaklanmış olan ufuktaki o dağ sırtlarını hayal ederiz. Bir tür yeryüzü cenneti olan Atlantis adası ve Hesperidlerin18adaları ve bahçelerinin antik insanlar için gizem ve şiirle sarmalanmış bir Muhteşem Batı olduğu anlaşılmaktadır. Günbatımında gökyüzüne bakarken Hesperidlerin bahçe bahçelerini ve tüm o fablların doğduğu yeri hayal etmemiş olan var mıdır?
Xuraman Memmedova
Xuraman Memmedovahas quotedlast year
Şu anda bu yöredeki arazilerin büyük bölümü hâlâ özel mülk değildir; manzara sahipsizdir ve yayalar nispeten özgürdür. Ama herhalde bir gün buralar da sadece birkaç kişinin kısıtlı ve ayrıcalıklı bir şekilde sefasını süreceği bir mesire yeri olarak parsellenecektir. İşte o zaman çitler çoğalacak ve insanların UMUMİ yoldan ayrılmasını engellemek için tuzaklar ve daha başka makineler keşfedilecek, Tanrı’nın yarattığı yeryüzü üzerinde yürümek bir beyefendinin topraklarına izinsiz girmek anlamına gelecektir. Bir şeyden yalnız başına keyif almak çoğu zaman ondan gerçekten alınabilecek olan keyiften kendini mahrum bırakmaktır. O halde kötü günler gelmeden fırsatlarımızı iyi değerlendirelim.
Xuraman Memmedova
Xuraman Memmedovahas quotedlast year
Village kelimesi Latince villadan türemiştir ve via, yani yol ya da daha eski ved ve vella kelimeleri Varro11 tarafından taşımak anlamındaki vehodan türetilmiştir. Çünkü villa bir şeylerin getirildiği ve götürüldüğü yerdir. Çete kurarak geçimini sağlayanların vellaturam facere aldıkları12 söylenirdi. Dolayısıyla Latince vilis ile bizim vile13 ve villain14 da buradan gelir. Bu da köylülerin ne tür bir yozlaşmaya eğilimi içinde olduklarını göstermektedir. Onlar, kendileri yolculuk yapmasalar da, yanlarından ve üzerlerinden geçen yolların yorgunudurlar. Bazıları hiç yürümez, bazıları sadece ana caddelerde yürür, pek azı ise arsaların içinden geçer. Yollar, atlar ve iş adamları içindir. Ben bunları nispeten daha az kullanırım, çünkü bunların gittiği herhangi bir meyhaneye, bakkala, ahıra ya da depoya ulaşmak için acelem yoktur. İyi bir binek atıyımdır, ama arabaya koşulmayı tercih etmem. Manzara ressamları yolları belirtmek için insan figürleri kullanırlar. Benim figürümü ise bu şekilde kullanamazlar. Ben eski peygamberler ya da şairler gibi, Manu, Musa, Homeros ve Chaucer’in yürüdüğü gibi, doğaya doğru yürürüm. Siz buna Amerika diyebilirsiniz ama bu Amerika değildir; onun kaşifi ne Americus Vespucius, ne Kolomb, ne de diğerleridir. Gördüğüm tüm sözde Amerikan tarihlerinden daha çok mitolojide bulunur.
Xuraman Memmedova
Xuraman Memmedovahas quotedlast year
Tepelerden baktığımda medeniyeti ve insan yerleşimlerini uzaktan görebiliyorum. Buradan bakıldığında çiftçiler ve tarlaları genellikle dağsıçanları ve onların yuvalarından daha belirgin görünmüyor. İnsan ve işleri; din, devlet ve okul, sanayi, tarım ve en endişe verici olanı siyaset... Bunların arazide ne kadar az yer kapladığını görünce memnun oluyorum. Siyaset dar bir alan; ona giden yol ise çok daha dar. Bazen gezginleri oraya yönlendiririm. Siyaset dünyasına gitmek istiyorsan geniş yolu izle; şu pazarcıyı izle, onun peşinden ayrılma ve seni doğruca oraya götürecektir. Çünkü o da sonuçta sadece kendi alanını kaplar ve her yerde değildir. Bu alandan sanki bir fasulye tarlasından geçer gibi geçip ormana giderim ve unutulup gider. Yarım saat içinde bir yıl boyunca kimsenin uğramayacağı yerlere yürüyebilirim ve orada siyaset yoktur çünkü politika puro dumanı gibidir.
fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)