Hamdi Kalyoncu

Mutluluk İçin Duygu Eğitimi

İhtiyaçlar, insanın tutsak edilmesinde en önemli etkendir. Yeme içme, korunma, barınma, üreme, inanma, sevme gibi ihtiyaçları karşılamak için insan kendi onurundan ödün verme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Bu yüzden bazen ihtiyaçlar, onurlu yaşamanın önünde engel teşkil edebilir. 
İnsanlar düşünceleri ile algılar, duyguları ile yaşarlar. Duygu ve temel ihtiyaçlar iyi tanınmadığı takdirde istismara en açık alanlardır. Kişinin, insanlığından ödün vermeden hayatını yaşayabilmesi için öncelikle duygularını iyi tanıması gerekir. Bunun için duyguların en erken yaşlardan itibaren eğitimi büyük önem arz eder. 
İhtiyaçlar ve ona bağlı olarak gelişen duygularımız, bizi başkalarına mecbur eden, meftun eden, boyun eğdiren baş etkenlerdir. Temel ihtiyaçların temininde söz konusu olabilecek tehlikelerden korunmak ancak duyguların tanınması ve kontrolü ile mümkündür. Aksi halde özgürlüğümüzden ve varoluş amacımızdan taviz vermeye mecbur kalır; yaşamın anlamı ve tadını kaybederiz. 
Duygu Eğitimi’nin amacı; hayatı tadında, onurlu, özgürce yaşamak ve mutlu olmak için insana kendini tanıtmak; Yunus Emre’nin de dediği gibi, "İlim ‘kendin’ bilmektir!" düsturunu kişinin kendi yaşamında uygulamaya koymasına yardımcı olmaktır.
112 printed pages

Impressions

  İskendershared an impression8 months ago
  👍Worth reading

Quotes

  Aycan Şimşekhas quoted6 months ago
  Mezhepler arası olabilecek çatışmalar dahil, her kademeden kimlikler arası sürtüşmeleri ‘din kimliği’ şemsiyesi altında, dinler arası sürtüşmeleri ise ‘insanlık’ ve ‘evrensel değerler’le çözüme kavuşturmak mümkün olabilir.
  Aycan Şimşekhas quoted6 months ago
  Aileler arası çatışmaları, bir üst kimlik olan akraba-sülale kimliği altında çözüme kavuşturmak… Kabileler, etnik gruplar ve ırklar arası çatışmaları daha üst ve büyük kimlik olan ‘millet’ şemsiyesi altında çözmek… Mezhepler arası olabilecek çatışmalar dahil, her kademeden kimlikler arası sürtüşmeleri ‘din kimliği’ şemsiyesi altında, dinler arası sürtüşmeleri ise ‘insanlık’ ve ‘evrensel değerler’le çözüme kavuşturmak mümkün olabilir.
  Aycan Şimşekhas quoted6 months ago
  Geçmişe takılmadan ve gelecek kaygısına kapılmadan! Ancak hayatı anlamlı yaşamak için bu yetmez, bir şey daha gerekir: O da her anı “SON AN BİLİNCİ” içinde yaşamak!

On the bookshelves

  kursatbulut
  Kişisel gelişim
  • 74
  • 20
  b8721531593
  Türkçe
  • 9
  • 6
  b3388362602
  Kitablar
  • 51
  • 2
  Özlem Çalımlı
  Ö
  • 5
fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)