Ekipa ze "Świata zaginionego" znów w komplecie!
Każdy z uczestników dawnej wyprawy dostaje list od profesora Challengera z prośbą o zaopatrzenie się w tlen i niezwłoczne przybycie do jego londyńskiej posiadłości. Naukowiec odkrył, że w najbliższym czasie Ziemię czeka niebezpieczeństwo. Wraz z przybyszami i swoją żoną zamyka się w specjalnie przygotowanym pokoju. Grupa przeczekuje niebezpieczny czas w schronieniu, a jednocześnie obserwuje tragedie, jakie rozgrywają się na zewnątrz.
Wydarzenia opisane w książce stanowią wyraz spirytualistycznych zainteresowań autora. Na bazie powieści kanał BBC kilkukrotnie stworzył słuchowisko radiowe, prezentowane jako sequel "Świata zaginionego".
Historia wpisuje się w nurt science fiction i może przypaść do gustu miłośnikom twórczości Stanisława Lema.
Profesor biologii George Challenger ma analityczne podejście do świata. Stawia śmiałe tezy badawcze, a jego naukowa ciekawość często skutkuje niesamowitymi odkryciami. Jak na ekscentryka przystało, przyciąga do siebie postaci, które tak jak on są żądne wrażeń. Cykl powieści prezentuje trzymające w napięciu przygody tej barwnej gromady.
Arthur Conan Doyle (1859–1930) — szkocki lekarz, mason, pisarz, autor słynnej serii detektywistycznej o Sherlocku Holmesie. Pochodził ze zubożałej, przemocowej rodziny, w I wojnie światowej stracił wiele bliskich osób, w tym syna. Osobiste tragedie i chęć utrzymania kontaktu ze zmarłymi skierowały go w stronę spirytyzmu. Nowa fascynacja poróżniła go z przyjacielem, iluzjonistą Harrym Houdinim, który zajmował się demaskowaniem spirytystów. Sam autor stał się bohaterem popkultury — postaci inspirowane jego osobą pojawiają się w licznych książkach (np. «Spisek sześciu» Marka Frosta), w serialu “Detektyw Murdoch”, a także w mandze i anime.