sr
Books
Ana Vučković

Yugoslav

Roman o sećanju na oca i zemlju koja je nekada postojala.
100 printed pages
Copyright owner
Partizanska knjiga
Have you already read it? How did you like it?
👍👎

Impressions

  • Vladan Radojičićshared an impression3 years ago

    Прича представља албум проживљеног, албум слика повезаних са ликом оца који је настрадао у времену нестајања једне земље.
    Присуствујући локалитетима на којима су се затекли људи одбегли од пошасти рата поред свих тешких, болних губитака, пре свега најближих који су осатајали на граници сукоба бранећи одступницу нејачи, преживели су говорили "нек' је цела глава на раменима", а чини се највећа туга и жал је настајала за албумима, сликама из живота које су нестале у разарањима, пожарима која су та разарања проузроковала.
    Албум потресних догађаја у овом роману изнела је Ана Вучковић присећајући се настрадалог оца и слика догађаја, детаља које је веома вежу за страдално време.
    Емоције које су везане за детаље веома говоре о личном осећају, емоцији која се чини једином формом којом је срушена једна земља.
    Ипак, неупуштсјући се у ширину наратива о урушавању једне земље, детаљи "који миришу", "који се опипавају", из предходног времена а нетрагом нестају појачавају сећање које време одрастања и једног мирнијег и некако "ушушканог" живота.

  • Jelena Markovicshared an impression4 years ago
    👍Worth reading
    🎯Worthwhile
    🚀Unputdownable

    Prvi Anin roman sam procitala dok sam bila student i odusevio me je, citala sam ga nekoliko puta. I ovaj roman me je odusevio, ali njega necu citati nekoliko puta, jer sam se bas isplakala, bas je emotivna knjiga, prepoznala sam svoje detinjstvo, toliko je lepo sve verno opisala, da mozete osetiti i mirise i proziveti neke trenutke kao da se sve to i vama desilo. ❤

  • Reginashared an impressionlast month
    👎Give This a Miss

    Omaž ocu i jednoj bivšoj zemlji, Jugoslaviji. Dobra ideja, ima jako zanimljivih delova koji bude nostalgiju. Medjutim nije mi sve vreme držala pažnju, zbog načina na koji je napisana u stilu nabrajanja i prelaska sa teme na temu u nekim mi je delovima samo kao predugačak spisak za kupovinu. Ali možda je to do mene.

Quotes

  • Vladan Radojičićhas quoted3 years ago
    Pitanje optimizma večnog isto kao pitanje svih pitanja, da li je Sizif srećan, odnosno kako reče Vojislav Despotov: Kad bismo se ponovo rodili, da li bismo ponovo živeli?

    2 Miljković pita
  • Vladan Radojičićhas quoted3 years ago
    Slika, i na njoj beba, i zavesa, i predeo u pozadini, krošnja koja se nazire kroz šupljikavu tkaninu, i za nju zakačena moja prva igračka, pilence s muzičkom kutijom u srcu.
  • Jelena Markovichas quoted4 years ago
    Nisam smela da otvaram ormar s tatinim stvarima, bilo mi je nestvarno da ih gledam kako se suše na žici, neke koje je mama oprala kako bismo ih koristili. One su na žici visile tako uobičajeno, to kao da je bio najveći dokaz da je on još tu. Ali jednog dana slučajno sam otvorila ormar s onim njegovim stvarima koje je nosio, a mi ih nismo oprali, ostavili smo ih da budu tu, u ormaru, ono što je nosio ranije. I osetila sam esenciju. Ne, nije to bio miris parfema, a tata je stavljao mnogo parfema, nije bio ni njegov miris, već emulzija obaju, esencija, miris zagrljaja, zagrljaja kad se vrati odnekud ili me sretne u gradu. Nigde na svetu nije bilo više ničega što je bio on toliko kao ta esencija. Nije bilo njegovog traga, osim tu, u ormaru. Postojalo je mnogo stvari, ali nigde više na planeti onoga što je bio on. Bili smo tu moja sestra, brat i ja, ali mi smo već nešto drugo, mi smo tatina razvodnjena esencija, razvodnjena mamom, jer kako loza ide dalje, predak se neminovno razvodnjava, bez njega ne bi bilo ničega, ali on se gubi negde u daljini. Tata je bio svuda, u našim pokretima, u osmehu, u ishitrenoj reakciji, ali sada nije bio nigde više nego u tom ormaru, u mirisu kaputa i sakoa koje je nosio. Tu je bilo i znoja, i beogradskog smoga, i jutara, i mostova, i poslovnih sastanaka, parfema, ali najviše esencija zagrljaja.

On the bookshelves

fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)