Godina je 1959, jedan od najmračnijih perioda u rumunskoj istoriji. Matej Brunul, lutkar italijanskog porekla i politički zatvorenik, pušten je iz zatvora: on je sada čovek skrhanog duha koji pati od amnezije.
Polako razvija patološki odnos sa Božinom, agentom tajne policije koji ga stalno drži pod prismotrom, podmuklo pokušavajući da oblikuje Matejev um tako što falsifikuje njegovu prošlost i pretvara lutkara u marionetu novog totalitarističkog režima.
Naporedo, pripovedač nas vraća u prošlost, gde pratimo priču o Matejevim zatvorskim iskustvima i ljudima koje je tamo upoznavao, neretko nevinim, fizički i mentalno slomljenim od strane nehumanog sistema koji će tokom četiri decenije torture dovesti Rumuniju na ivicu kolektivnog očaja.
Matej Brunul je jedan od kultnih romana rumunske književnosti XXI veka, neobična pripovest, na momente komična, ali češće tragična, o čoveku koji je simbol pat-nje čitavog jednog naroda izloženog teško opisivoj torturi. Zato i ne čudi što ga danas mnogi kritičari upoređuju sa klasicima kakav je Kunderina Šala.