Možda je košarka bila poslednji zajednički prostor koji se predao pred prostačkom logikom nacionalizma.
Postoji jedan slikovit, dramatičan trenutak koji opisuje tu predaju.
Jedna posebna utakmica, finale prvenstva. Poslednjeg. Nalazimo se u Beogradu, početkom maja 1991, igraju Partizan i Jugoplastika (da, znamo da je POP 84 bio sponzor Splićana u tim teškim vremenima, ali ljudi mojih godina taj tim poistovećuju samo sa upornim ponavljanjem pentametra „Ju-go-pla-sti-ka“ koji je grmeo sa tribina na Gripama), to je odlučujuća utakmica za osvajanje titule šampiona Jugoslavije.
Sve počinje sredinom drugog poluvremena, protivnapadom Kukoča, koji krade loptu i zakucava. Po nejasnim slikama i zadivljenom komentatorovom glasu shvata se da je domaća publika počela da aplaudira i ustaje, na licu dalmatinskog košarkaša koji se vraća u odbranu vidi se maltene neka vrsta nelagode… jedino sport može da izazove takva osećanja.
U tim poslednjim trenucima utakmice, na kojoj je Jugoplastika u ubedljivom vođstvu i praktično je već šampion Jugoslavije, prestaje da postoji najjača liga svih vremena (s ove strane Velike bare, naravno) i možda ljude na tim tribinama podilazi jeza zbog svesti o onome što se dešava, najpromišljeniji imaju prazninu u želucu, podrhtavaju im kolena, zato što je, nažalost, proleće 1991…
Peščani sat koji meri vreme opstanka Jugoslavije brzo se prazni. Ali dok u kasarnama udaljenim nekoliko kilometara od košarkaške dvorane neko besramno podmazuje minobacače i kalašnjikove za bratoubilački rat, tamo, u tom hramu sporta, deset hiljada srpskih navijača i poznavalaca košarke ustaju na noge kako bi, dok utakmica još traje, aplaudirali poslednjoj pobedi splitske Jugoplastike.