Крістофер Макдуґал

Народжені бігати. Рух до безмежних можливостей

Notify me when the book’s added
To read this book, upload an EPUB or FB2 file to Bookmate. How do I upload a book?
  • kykyhas quoted5 years ago
    хвилини, — якось сказав: «Щоранку в Африці прокидається газель — вона знає, що мусить бігти швидше, ніж найпрудкіший лев, інакше її уб’ють. Щоранку в Африці прокидається лев — він знає, що мусить бігти швидше, ніж найповільніша газель, інакше помре з голоду. Не важливо, лев ти чи газель — коли зійде сонце, ти мусиш бігти»
  • Блажко Любовhas quoted5 years ago
    Щоранку в Африці прокидається лев — він знає, що мусить бігти швидше, ніж найповільніша газель, інакше помре з голоду. Не важливо, лев ти чи газель — коли зійде сонце, ти мусиш бігти».
  • inradiancehas quoted2 years ago
    Nike заснував Філ Найт — бігун з Університету Орегону, який міг продати будь-що будь-кому, і Біл Бауерман — тренер із того ж Університету, який думав, що знає абсолютно все. Поки ці два чоловіки не зустрілися, в світі не існувало ні сучасних бігових кросівок, ні більшості теперішніх травм від бігу.
  • inradiancehas quoted2 years ago
    Взути черевики — це все одно що накласти на ноги гіпс, — вів далі Гартман. — За якихось шість тижнів в гіпсі атрофується від сорока до шістдесяти відсотків м’язів. Приблизно те ж саме відбувається, коли ноги закуті у взуття». Коли черевики виконують за ноги всю роботу, сухожилля дубіють, а м’язи всихають. Алан Вебб на власному досвіді пересвідчився, що стопи найкраще функціонують під навантаженнями. Якщо дасте їм розлінитися, вони ослаб­нуть і стануть пласкими, якщо ж добре натренуєте — зміцніють і вигнуться веселкою.
  • inradiancehas quoted2 years ago
    Майже десять років знадобилося вченим, щоб пояснити, чому старі кросівки, які взуттєві компанії наполегливо рекомендують викинути, кращі за нові, з покупкою яких вони постійно нас підганяють. Доктор медицини Стівен Робінс і доктор філософії Едвард Вейкд з Університету Мак-Ґілла в Монреалі провели низку тестів за участі гімнастів. Науковці помітили: що товстіший мат, то важче приземляються спортсмени. Річ у тім, що гімнасти інстинктивно намагалися зайняти стійке положення. Відчуваючи під ногами м’яку поверхню, вони приземлялися з більшою силою, щоб зберегти рівновагу.

    Дослідження Робінса і Вейкда засвідчили, що реакція бігунів аналогічна. Хіба ж ваші руки не злітають догори щоразу, як ви підсковзуєтеся на кризі? Так само ваші ноги і стопи інстинктивно з силою опускаються на землю, коли відчувають грузьку опору. Коли ви бігаєте в амортизованих кросівках, ваші стопи намагаються «проштовхнутися крізь» підошви, шукаючи тверду, стійку поверхню.

    «Ми дійшли висновку, що рівновага і вертикальні ударні навантаження тісно взаємопов’язані, — написали вчені з Університету Мак-Ґілла у своєму звіті. — Результати проведеного нами дослідження свідчать, що сучасне спортивне взуття... має надто м’які й товсті підошви. А отже, воно не може захистити спортсменів від травм і потребує кардинальної зміни конструкції».

    Доки я не прочитав про це дослідження, мене дещо спантеличував досвід, отриманий у Центрі лікування травм від бігу. Лікарка Айрін Девіс змусила мене бігати по стабілометричній платформі поперемінно то босоніж, то у кросівках з тонкою підошвою, то у чудово амортизованих найківських «пегасах». Щойно я змінював взуття, змінювалися й рівні ударних навантажень — щоправда, зовсім не так, як я очікував. Коли я був у «пегасах», вони були найбільшими, коли ж босоніж — найменшими. Манера бігу теж зазнавала змін: варто мені було перевзутися, як я тут же інстинктивно змінював ходу. «В “пегасах” ви значно сильніше ступаєте на п’яту», — зробила висновок пані Девіс.
  • inradiancehas quoted2 years ago
    лікар Бейтс з колегами заявили: що більше зношуються кросівки, що тоншою стає підошва, то краще бігуни контролюють свої стопи.

    Але як контроль стоп і зношені підошви можуть захистити від травм? Уся річ в одному магічному інгредієнті — страху. Хай там як взуттєві компанії намагаються переконати нас у протилежному, але всі ці амортизаційні примочки анітрохи не зменшують ударних навантажень. Це ж очевидно: під час бігу ударні навантаження на ноги можуть у дванадцять разів перевищувати вагу вашого тіла, тож абсурдно сподіватися, що півтора сантиметра гуми зможуть хоч якось ослабити удар силою,
  • inradiancehas quoted2 years ago
    Оце так! Удвічі сильніший біль за вдвічі більшу ціну.
  • inradiancehas quoted2 years ago
    Та, як доктор Марті написав в «Американському журналі спортивної медицини» у 1989 році, найбільше його здивувало те, що найчастіше постраждалих об’єднувала не поверхня, по якій вони бігали, не відстань, яку долали за тиждень, не рівень зацікавленості в підготовці до перегонів і навіть не швидкість, вага чи старі травми. Їх об’єднувала вартість кросівок! Щасливі володарі взуття вартістю понад дев’яносто п’ять доларів мали майже вдвічі більше шансів травмуватися, ніж бігуни, чиї кросівки коштували менше сорока доларів. Подальші дослідження дали аналогічні результати. У 1991 році в науковому журналі «Медицина і наука в спорті і тренуваннях» (Medicine & Science in Sports & Exercise) вийшла стаття, автор якої стверджував: «Власники дорогих бігових кросівок із додатковими захисними властивостями (як-от посиленою амортизацією і «корекцією пронації») отримують травми значно частіше, ніж спортсмени, які бігають в недорогих кросівках (вартістю менше сорока доларів)».
  • inradiancehas quoted2 years ago
    результатами дослідження, проведеного доктором медицини Бернардом Марті, спеціалістом із превентивної медицини з Бернського університету, вірогідність травмування у бігунів, взутих у кросівки екстра-класу, на сто двадцять три відсотки вища, ніж у спортсменів, які бігають в дешевих кросівках. У дослідженні доктора Марті взяли участь чотири тисячі триста п’ятдесят вісім бігунів із Бернського гран-прі — дорожніх перегонів на п’ятнадцять з половиною кілометрів. Усі учасники заповнили анкети, в яких детально розповіли про свої тренувальні звички і спортивне взуття за минулий рік. З’ясувалося, що сорок п’ять відсотків бігунів отримували травми протягом останніх дванадцяти місяців.
  • inradiancehas quoted2 years ago
    готова хоч одна компанія з виробництва бігових кросівок заявити, що їхні кросівки для бігу на довгі дистанції зменшують ризик скелетно-м’язових ушкоджень від бігу?

    Чи готовий хоч один виробник взуття заявити, що їхні бігові кросівки поліпшують результати бігунів на довгій дистанції?

    Якщо ви готові зробити ці заяви, чи зможете підтвердити їх об’єктивними перевіреними даними?

    Доктор Річардс трохи почекав. Потім сам спробував зв’язатися з провідними взуттєвими компаніями. Безрезультатно.
fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)