Помислете за истинската същност на нещата
Всичко, което привлича душата ви, което ви е от полза или което обичате, не забравяйте да си повтаряте отново и отново какво е всъщност. Започнете с най-незабележимите неща. Ако обичате стомна, кажете си: "това е стомна, която обичам."Тогава няма да загубите самообладание, когато се счупи. Когато целувате детето си или жена си, кажете си: "това е човекът, когото целувате". Тогава няма да загубите самообладание, когато той умре.
Желание и избягване
Запомнете: желанието е постигане на желаното, избягването е обещание да не се поддавате на това, което се избягва, а този, който се провали в желанието си, е нещастен, а този, който се поддава на това, което иска да избегне, също е нещастен. Следователно, ако избягвате от това, което правите, само това, което противоречи на природата, тогава несъмнено няма да ви хареса това, което избягвате. Но ако се опитваш да избегнеш болест, смърт или бедност, ще бъдеш нещастен. Така че, отнемете отвращението си от всичко, което не овладяваме, и го прехвърлете върху нещо, което противоречи на природата сред нещата, които овладяваме. Но засега напълно се откажете от това желание. Защото, ако желаеш нещо от това, което ние не владеем, ти неизбежно ставаш нещастен, а за това, което ние владеем и което ти трябва да желаеш, ти още нямаш правилна представа. Ограничете се в желание и нежелание, но не настойчиво, а с повишено внимание и равнодушие.
За какво призоваваме и какво не призоваваме
За едно говорим, за друго не. Ние заповядваме на ума си, на желанието си за действие, на желанието и желанието си да избягваме и, с една дума, на всичко, което идва от нас; ние не заповядваме на нашето тяло, на нашите притежания, на нашето положение, на нашата власт и, с една дума, на всичко, което не идва от нас.
Това, което заповядваме, по своята същност е свободно, не може да бъде ограничено или потиснато; но това, което не заповядваме, е безсилно, зависи, може да бъде забранено и да бъде под чуждо влияние. Затова помни: ако считаш зависимото от природата за свободно, а чуждото - за свое, твоите планове ще бъдат осуетени и ти ще се оплакваш, ще губиш самообладание и ще враждуваш с Бога и света; ако смяташ за своя собственост само това, което наистина ти принадлежи, то чуждото, напротив, ще ти принадлежи. както е в действителност, за външни хора, тогава никой никога няма да Ви е необходим, никой няма да ви пречи, няма да се скарате на никого, няма да обвинявате никого, никога няма да направите нищо против волята си, няма да имате врагове, никой няма да ви навреди, защото изобщо не можете да страдате.
Сега, когато се стремите към такива високи цели, не забравяйте, че не трябва да се стремите към тях само с умерени усилия, не, трябва напълно да се откажете от някои, да отложите някои за известно време.
Но ако освен това жадувате за власт и богатство, тогава може би ще се провалите и в това, защото едновременно се стремите към тях; във всеки случай ще пропуснете това, от което произтичат само свободата и щастието. Затова се опитайте незабавно да се противопоставите на всяко досадно впечатление: "вие сте само впечатление, а изобщо не това, което изглеждате". След това проверете и оценете впечатлението според правилата, които знаете, особено първото правило, за да определите дали това впечатление е свързано с това кой сте. Нещата, за които говорим, и ако той е свързан с нещо, за което не говорим, тогава имайте под ръка отговора: "това не е моя работа".
Винаги трябва да имаме на склад следните мисли:
1 "" така че ме води, О Зевс, и Ти, О съдба,
Къде ми казва погледът ти;
Готов съм да следвам; не искам ли,
Бих бил страхлив и все пак бих последвал".
2) " който с радост се подчинява на необходимостта,
той е мъдър и познава Бога".
3 "" Критон, така ли е угодно на боговете, така да бъде;
Амт и Мелитос могат да ме убият,
но те не могат да ми навредят".
Първата и най - необходима част от философията е тази, която съдържа житейски правила, като" "не трябва да лъжете."Второто е доказателство (на тези правила), като "Защо не можете да лъжете?"Третият, който потвърждава и обяснява и двете предишни, например защо е доказателство, какво е доказателство, какво е заключение, какво е противоречие, какво е вярно или невярно предложение. Ето защо третата част съществува заради втората, а втората - заради Първата; най - необходимата, съставляваща точката на покой на цялото, е първата. От друга страна, ние го обръщаме; спираме на третата част и полагаме всичките си усилия в нея; първата, която напълно пренебрегваме. Ето защо ние лъжем, докато доказателствата, че лъжата не трябва да бъде, са на една ръка разстояние.
Придържай се към това, което се преподава тук (ученията на стоиците) като закони и как постъпваш нечестиво, ако някога престъпиш нещо от това. Не обръщайте внимание на това, което хората могат да кажат за вас заради това; това вече не ви засяга.
Колко дълго отлагаш да уважаваш себе си като достоен да притежаваш най-големите блага и да не правиш нищо друго неразумно (да нарушаваш дискриминиращия ум)? Чувал си теоремите, по които трябва да се формираш - приел си ги. Какъв друг учител чакаш и искаш ли да отложиш самоусъвършенстването си до него? Вече не си момче, а възрастен мъж. Ако не продължавате да пренебрегвате и живеете безгрижно, непрекъснато отлагате, натрупвате намерение след намерение и винаги определяте ден след ден, от който сте искали да привлечете вниманието към себе си, няма да постигнете никакъв напредък, няма да бъдете забелязани, ще живеете и ще умрете необразовани.
Затова считайте себе си за достоен да живеете като съвършен човек и прогресивен. Това, което ви се струва правилно, нека бъде неизменен закон за вас. Когато те сполетят трудности и срам, помни, че сега е време за борба, че Олимпийските игри вече са зад нас и няма да има повече отлагане и че напредъкът ти ще бъде забавен от поражение или забавяне, а напротив, ще бъде щастливо поддържан.
Така Сократ става съвършен човек, като се задължава във всичко да се подчинява само на разума. Но вие, дори ако все още не сте Сократ, все още трябва да живеете като някой, който иска да стане Сократ
Ако някой си представи, че може да разбере и тълкува Хризип, кажете си: "ако Хризип не беше писал мрачно, тогава нямаше да има за какво да се оплаква. Но какво искам? Опознайте природата и я следвайте. Ето защо питам: кой ще ми ги обясни? И тъй като чух, че Хрисип е човек, способен на това, тогава отивам при него. Но сега не разбирам писанията му. Е, така търся някой, който да ми ги изложи. Дотогава никъде няма причина за гордост. Ако съм намерил тълкувател, трябва да се възползвам от неговите обяснения; това само по себе си е от съществено значение. Но ако се възхищавам (и придобивам умение) само на самата интерпретация (ерудиция в това), тогава това, което съм станал, е не Граматик, а не философ, с единствената разлика, че вместо Омир мога да тълкувам само Хризип. По-скоро ще се изчервя, ако някой ми каже: "Прочети ми Хризипа, ако не мога да покажа действия, подобни и съвпадащи с неговите поговорки".
Типът на непосветения (нефилософ) е следният: той никога не очаква предимства и недостатъци от себе си, но винаги очаква външни неща. Типът философ е следният: той очаква от себе си всяка полза и всяка вреда. Признаците, че някой процъфтява (в мъдростта), са следните: той не порицава никого, не хвали никого, не се оплаква от никого, не говори за себе си, сякаш има нещо или знае нещо. Ако бъде задържан за нещо или се съпротивлява, той обвинява себе си; ако някой го хвали, той се смее на себе си на този, когото хвали; ако бъде упрекнат, той не се защитава. Той ходи като все още слаб (възстановяващ се), страхувайки се да не разклати нещо от току-що излекуваното, преди да се втвърди. Той отхвърли всички желания (желания); той си позволява отвращение само към онова, което противоречи на природата на онези, които са в нашата власт; волята му винаги е умерена; не го интересува дали се смята за глупав или невеж. С една дума, той постоянно е нащрек срещу себе си, като враг и предател.
Ако сте свикнали с прост начин на живот, не се гордейте с това. Ако пиете само вода, тогава не казвайте при всяка възможност: "пия вода", но помнете колко по-бедни живеят бедните и колко търпят; и ако искате поне веднъж да се тествате в труд и постоянство, направете го за себе си, а не пред хората. Не хващайте колоните, но ако наистина сте жадни, вземете пълна уста студена вода, изплюйте я отново и-не казвайте на никого
Никога не се наричайте философ и не говорете с непосветените за принципите, а действайте в съответствие с тях. Например, при всяка среща не говорете за това как да ядете, а яжте правилно. Спомнете си, че Сократ се въздържа от всякакви хвалби по този начин. При него идваха хора, които искаха да бъдат заведени на уроци при философи; той ги водеше при такива и самият той търпеше да бъде пренебрегван.
Ето защо, когато непосветените говорят за философска теорема, най-често мълчи, защото има голяма опасност да искаш да разкажеш нещо за себе си, което все още не си усвоил. Ако някой ви каже:" не разбирате нищо " и не си позволявате да го оспорите, знайте, че сте на прав път. И както овцете не изплюват трева, за да покажат на овчарите как са пасели, а смилат храна и произвеждат мляко, така и вие показвате на непосветените не своите принципи, а действията, произтичащи от тях, ако наистина сте ги научили