sr
Books
Horhe Luis Borhes

Sveopšta istorija beščašća

„Borhes je nesumnjivo onaj veliki most između modernizma i postmodernizma u svetskoj književnosti.“ Dejvid Foster Volas
Godine 1517. fra Bartolome de las Kasas se duboko sažalio na Indijance koji su skapavali od umora u nesnosnim paklovima antilskih rudnika zlata i predložio je caru Karlu V da se dovedu crnci, pa da onda oni skapavaju od umora u nesnosnim paklovima antilskih rudnika zlata.
Borhes je silno želeo da upozna i razume svet beščasnika osećajući da on nije samo neki poseban, izopačen i mračan deo čovečanstva, izdvojen od ostalih bedom i sirovošću, već nešto što postoji u svakom čoveku, pa i u njemu samom. Ovde on ispisuje priče o poznatim ucenjivačima, prevarantima, siledžijama, ubicama, piratima i lažnim prorocima spajajući duboke filozofske uvide sa njemu svojstvenim humorom. I upravo je ovo istančano zadovoljstvo u pripovedanju „sveopšte istorije beščašća“ obeležilo pojavu radikalno novog književnog glasa u svetskoj književnosti.
„Borhes je anticipirao postmodernizam i istovremeno stekao titulu utemeljivača latinoameričkog magijskog realizma.“ Washington Times
90 printed pages
Have you already read it? How did you like it?
👍👎

Impressions

  • Srđan Strajnićshared an impression3 years ago
    👍Worth reading

    Banalnost zla Hane Arent je očigledna i u Borhesovom viđenju. Zlo je u ovim pripovetkama potpuno ravnodušno, bestrasno. Ostaje nejasno šta je to što ljude nagoni da krenu tim putem. To i jeste ono što plaši - kao da se svakome od nas može desiti da njime krene.

  • nec🦪shared an impression9 months ago
    👍Worth reading

  • Branimir Milacicshared an impressionlast year
    👍Worth reading
    🔮Hidden Depths
    💡Learnt A Lot
    🎯Worthwhile

Quotes

  • Bora Isailovichas quoted3 years ago
    – Da bi umro, jedino treba da si živ – primeti neka žena iz gomile, a druga zamišljeno dodade:

    – Bio je sav nadmen, a sad služi samo zato da se oko njega skupljaju muve.
  • Sandra Radovanovićhas quoted4 years ago
    Evo koliki honorar je naplaćivao: 15 dolara za otkinuto uvo, 19 za polomljenu nogu, 25 za metak u nogu, 25 za ubod nožem, 100 za ceo posao. Ponekad, da bi ostao u formi, narudžbinu je izvršavao lično.
  • Janahas quoted5 years ago
    Barok (Barroco) naziv je za jednu vrstu silogističkog rasuđivanja; osamnaesti vek ga je upotrebio da označi određene preteranosti u arhitekturi i slikarstvu XVII stoleća; po meni je završna faza svake umetnosti barokna, onda kada se ona razmeće i rasipa svoja sredstva.

On the bookshelves

fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)