Izvanredna priča o 20. stoljeću sagledana iz perspektive znanosti, umjetnosti i kulture — savršeno štivo za sve obožavatelje Brysonove knjige Kod kuće.
Dvadeseto stoljeće trebalo bi imati smisla.
To je povijesno razdoblje o kojem znamo najviše, epska geopolitička priča koja se kreće kroz Prvi svjetski rat, veliku krizu, Drugi svjetski rat, američko stoljeće i pad berlinskog zida. Ali nekako ta priča ne vodi sasvim k svijetu u kojem se danas nalazimo, ovom čudnovatom 21. stoljeću koje se batrga u mreži stalnoga nadzora, neodržive konkurencije, poplave trivijalnoga i izvanrednih prilika.
Vrijeme je, dakle, za nove vidike.
Sa Johnom Higgsom kao vodičem skrećemo s dobro utabane staze i lutamo nekim zanimljivim stranputicama dvadesetog stoljeća, istražujući i poznat i nepoznat teren, nalazimo nove poglede na svojem putu do naše sadašnjosti. Krećemo se u društvu nekih od najradikalnijih umjetnika, znanstvenika, genija i luđaka onoga doba. Oni nam pokazuju da veliki noviteti poput relativnosti, kubizma, kvantne mehanike, postmodernizma i matematike kaosa nisu nerazumljivi apstraktni užasi kakvima ih smatramo, nego putokazi koji nas vode k svijetu u kojem danas živimo.
John Higgs donosi nam alternativnu povijest najčudnijeg od svih stoljeća.
Pokazuje nam kako je elegantni precizni mehanizam viktorijanskog svemira bivao sve klimaviji i neizvjesniji i kako smo otkrili da naš svijet nije samo čudniji nego što zamišljamo, nego je, prema riječima Sir Arthura Eddingtona „čudniji nego što to uopće možemo zamisliti”.
„Zapanjujuće lucidan i suvisao prikaz tektonskih pomaka koji su drastično preoblikovali ljudsku psihu i svijet u posljednjih stotinjak godina… Prosvjetljujuće djelo s bujicom spoznaja… Nema riječi kojima bih mogao dovoljno preporučiti ovo veličanstveno djelo.“ — Alan Moore