Postoje trenuci kad se silne nedaće obruše na naš život, i ne možemo da ih izbegnemo. Ali i za njih postoji neki razlog. Tek kada ih prevaziđemo, uviđamo zbog čega su naišle.
U kojoj meri možemo upravljati svojom sudbinom i šta da činimo kada neminovnost iskrsne na našem putu? Odgovor na ovo pitanje, inspirisan biblijskim legendama, središnja je tema romana Peta gora.
Pisac pretvara biblijsku priču o proroku Iliji u roman koji je istovremeno pouka da tragedija u životu ne mora da se doživi kao kazna, nego kao izazov za čovekov duh. Tokom burnog IX veka pre Hrista mladi prorok prognan je iz Izrailja kao i drugi proroci koji odbijaju da poštuju paganskog boga Vala. Ilija se sklanja u Sareptu, gde se zaljubljuje u mladu udovicu. Zahvaćen vihorom istorijskih događaja koji slede, mladi prorok svojim delima pokazuje da vrhovna vlast, pobuna protiv svakog autoriteta i oslobađanje u vidu samostalnog odlučivanja predstavljaju najdublji odnos sa bogom. Glavni junak nalazi snage da prevaziđe sve nedaće svojim nastojanjem da pomogne drugima i saznanjem da se Bog nalazi u njegovom srcu.
„Ambiciozniji nego Alhemičar, roman Peta gora odlikuje se odgovarajućim ekonomičnim stilom… Ovo je bajka koja podstiče na razmišljanje.“ Time International