bookmate game
sr
Books
Momir Bulatović

Nevidljivi lanci

  • Vladan Radojičićhas quoted3 years ago
    Али шта је новац, како он настаје и којим путевима снажи своју моћ? Одговор на ова једноставна питања остаје потпуна непознаница за милијарде људи, иако већина њих мисли да га зна. Вођени правилима здравог разума, људи беспоговорно прихватају све иза чега стоји убједљива већина. А та већина сматра да је новац готова, дата ствар која се не пропитује по себи, већ се у односу на њега мјери сопствени успјех. Тако се вјековима сматрало да је онај који је у посједу већег богатства ималац и већег угледа и уживалац личне среће.
  • Vladan Radojičićhas quoted3 years ago
    У савременом свијету, не само у економском систему, новац пресудно управља животима појединаца, друштвених група, нација па чак и цијелих континената. Без довољне количине новца нема ни лијечења, ни школовања, нити услова за живот. Уколико нема пара, човјек бива „избрисан“ из система.
  • Stefan Koncepthas quoted2 years ago
    Основни закључак ондашње ујдурме био је да банке нису институције слободног тржишта. Оне живе у симбиози са владама које финансирају. Њихов опстанак зависи од привилегија и државних интервенција. Оне дају паре владама које их неодговорно троше, пристајући на камате које реално није могуће исплатити. Али док наплата дође на ред, владе ће потрошити своје мандате, па ће плаћање дугова бити посао неке наредне владајуће гарнитуре. Неразумна збрка у потрошњи одвијала се у новим и све већим круговима, који ипак налажу да неко све то плати. На крају, односно на почетку игре улоге су подијељене. Банкарски систем је добитник, а држава и њени порески обвезници су губитници.
  • Stefan Koncepthas quoted2 years ago
    Сигурност банкарских депозита је основа савременог банкарског система. Њу гарантује и држава знајући колико је немогућ захтјев свих депонената за повлачењем новца. Ово је правило успостављено, разрађено и примјењивано од 1930. године и времена Велике депресије, све до „случаја Кипар“.
  • Stefan Koncepthas quoted2 years ago
    Пореским рајем се назива територија на којој постоје бројне олакшице за власнике капитала, у смислу одсуства девизне и банкарске контроле и регулативе, гдје су пореске стопе ниске или непостојеће, а услови за регистрацију компаније веома флексибилни. Поједностављено, тамо иду они који неће да плаћају порез својој држави. Тада је било 46 земаља које су испуњавале ове „рајске“ захтјеве.
  • Stefan Koncepthas quoted2 years ago
    Почетком друге декаде овог вијека, група најразвијенијих земаља, укључујући Кину, Јапан, Русију и Француску, одржала је тајни састанак, без САД, које нису биле ни присутне нити обавјештене. О састанку је извјестио британски Индепендент (Роберт Фиск), а основна порука је била да ће нафта бити продавана не више за доларе, већ за корпу валута. Пренијета је и изјава кинеског представника који је тада рекао: „Ови ће планови промијенити лице међународних финансијских трансакција. Америка… мора да буде веома забринута. Знаћете колико ће бити забринута по грмљавини порицања коју ће ова вијест изазвати.“
  • Stefan Koncepthas quoted2 years ago
    „Ко год контролише обим новца апсолутни је господар цјелокупне индустрије и трговине… и кад схватиш да се цијели систем лако контролише од стране неколико људи на врху, нико неће морати да ти каже како настају инфлација или депресија.“

    Џејмс А. Гарфилд (Јаmеs А. Garfield, 1831–1881)

    убијени предсједник САД
  • Stefan Koncepthas quoted2 years ago
    Бројеви не показују стварну вриједност неке компаније или њеног производа, него шпекулативну добит које се може очекивати на берзи. Када, на примјер, акције Гаспрома изгубе десет одсто вриједности, то не значи да је највећа свјетска корпорација изгубила десет одсто своје имовине. Ради се о томе да су (пре)продавци оног мањег дијела његових акција којима се тргује на берзама, на основу клађења о кретању цијена, једни од других преотели новац, који није Гаспромов и нема никакве везе са њим.
  • Stefan Koncepthas quoted2 years ago
    „Новац је нова форма ропства и разликује се од старе по чињеници да није лично – нема личних веза између господара и роба“.

    Лав Николајевич Толстој
    (Лев Николаевич Толстой, 1828–1910)
  • Stefan Koncepthas quoted2 years ago
    Либерални капитализам је одраз економске филозофије која сматра да је тржиште једини механизам утврђивања и расподјеле вриједности. Тржиште је ефикасно и праведно и, стога, држава има основни задатак да врши дерегулацију и ослобађа све учеснике свог утицаја и моћи. Тржишни поремећаји, који су знали да буду тешки и дуготрајни, тумачени су не као посљедица несавршености модела, већ као показатељ да држава није у потребној мјери ослободила тржишне актере свог негативног уплива.
fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)