Lenka Mihajlović već godinama traži utočište u umetnosti. Iz beogradskog kruga pesnika i slikara odlazi u Pariz, a zatim je nemirni duh vodi u Beč na izložbu njenog prijatelja Pavla Jovanovića.
Proslavljeni srpski slikar postaje Lenkin vodič kroz glavni grad Austrougarske monarhije, kroz njegove palate i predgrađa u kojima ideje i strasti klijaju i trule, a secesija doživljava procvat i pad. Lenka upoznaje umetnike željne da se otrgnu iz čvrstog stiska tradicije, umetnike koji tragaju za novim. Ali njen prijatelj Pavle je suviše krut i predvidiv, nasuprot ekscentričnom Gustavu Klimtu i kontroverznom Rudolfu Štajneru. U tom klupku intelektualnih konflikata i kompromisa Lenka će biti upletena u događaje sa nepredvidljivim posledicama, događaje koji će joj pomoći da na nov način sagleda sebe i preispita svoje životne stavove.
Vodeći nas kroz umetnička stremljenja Beča, Pariza i Beograda početkom 20. veka, Lara Đorđević priča o neizbežnim suprotnostima i životnim prekretnicama, i granicama koje je teško preći čak i onda kada stari život više nije dovoljan.
„Prvi put se oslikava mogući karakter i status čuvenog srpskog slikara Paje Jovanovića, ali i naučnika, političara, industrijalaca, slikara i glumaca koji su bili njegovi naručioci i modeli.“ Jasna Marković, istoričar umetnosti
„Junakinja Lenka Mihajlović izrasta u pravi simbol jedne epohe. S mnoštvom izuzetnih detalja iz istorije i znalački ispripovedanih likova, sve je u romanu nenametljivo i skromno, a opet veliko i značajno.“ Bratislav Petković, dramski pisac i reditelj