Janis Varufakis

Janis Varufakis postao je 2015. godine najistaknutiji protivnik mera štednje u svetu kada je, u svojstvu ministra finansija Grčke, odbio da prihvati uslove ugovora o zajmu koji su nametali lideri evrozone njegovoj zemlji koja je doživela bankrot.

Otkad je podneo ostavku na mesto ministra našao se na čelu jednog međunarodnog pokreta građana i u tom svojstvu obraća se javnosti, hiljadama ljudi koji se okupljaju po gradovima širom Britanije, Francuske, Nemačke, Portugalije, Španije, Irske, Italije, Singapura i Rusije.

Janis Varufakis rođen je u Atini 1961. i dugi niz godina je radio kao profesor ekonomije u Britaniji, Australiji i Sjedinjenim Američkim Državama, pre no što će ući u grčku vladu. Trenutno predaje ekonomiju na Univerzitetu u Atini.

yanisvaroufakis.eu / @yanisvaroufakis

Quotes

YXNpZADpBWEY4Y2c3Uhas quotedlast year
Nije prekasno. Još možemo sve da izgubimo.
YXNpZADpBWEY4Y2c3Uhas quotedlast year
Čim se digne oluja“ bankari se ponašaju kao „mornar koji zna da plovi samo po lepom vremenu“ i koji „napušta plovilo koje bi moglo da ga odvede u sigurnost, tako što hita da izbaci suseda iz čamca za spasavanje i da sam uđe na njegovo mesto“.23
Gabriele Gigantihas quotedlast year
Baš kao što je dug jedne osobe preimućstvo druge, deficit jedne nacije je višak druge. U jednom asimetričnom svetu, novac koji ekonomije s viškom gomilaju od toga što prodaju više proizvoda ekonomijama s deficitom nego što od njih kupuju akumulira se u njihovim bankama, a te banke se redom suočavaju s izazovom da pozajmljuju veliki deo novca nazad zemljama ili regijama s deficitom, gde su kamatne stope uvek više jer je u njima novac veoma deficitaran. Na taj način, banke pomažu da se održi nešto što liči na ravnotežu kad su dobra vremena.
fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)