Лудите, лудите - те да са живи!
Предвечерието на Освобождението. Подготовка на Априлското въстание. Българският дух, който се извисява над робството и вековното потисничество.
„Под игото" е първият български роман в три части, издаден през 1894 година. Той разказва за мрачните векове по време на Османското владичество, за перипетиите, с които обикновеният българин е трябвало да се сблъсква, за ежедневните борби, за религията, семейството и морала като крепители на българския народ и дух. В това барутно време са се родили герои, чиито имена остават гравирани със златни букви в историята на България.
Бойчо Огнянов е заловен. Мнозина вярват, че е загинал. Организацията на въстанието замира, докато Соколов не излиза на свобода и не сформира нов комитет. Духът на всички е приповдигнат, мечтата за освобождение става все по-силна. Бойчо се завръща при своите другари и бунтът изглежда все по-достижим. На 20-ти април избухва въстанието в Клисура и Копривщица. На фона на сраженията сърцето на Рада е разбито. Неволно тя застава между двамата другари Кандов и Огнянов. Бойчо се отрича от нея, а тя не вижда смисъл да живее. Любимият ѝ научава истината, но дали ще успее да я спаси?
Не е случайност, че Гео Милев нарича Вазов Патриарх на българската литература. С всепризнатия си талант на поет и разказвач, Иван Вазов заслужено застава начело на цяла плеяда бележити българи, допринесли за утвърждаването, съхранението и развитието на нацията ни. Той завещава на поколенията мащабно по обем творчество, а произведенията му създават основата на българската следосвобожденска литература в почти всички литературни жанрове.